Úvodní strana / Informace / Vyhlášení nejlepšího ekologického zemědělce v ČR

Vyhlášení nejlepšího ekologického zemědělce v ČR


Bartákův hrnec za rok 2012 získal Ondřej Podstavek

Odborná komise Nadačního fondu Bartákův hrnec vybrala jako nejlepší ekologické hospodářství za rok 2012 Ondřeje Podstavka z Bozetic u Borohrádku (okres Rychnov n. Kn.). Komise si váží především skloubení pěstování rostlin i chovu zvířat v ekologickém zemědělství, které začal v roce 1993. Zachránil hospodaření na samotě Bozetice, kde po ukončení činnosti JZD pokračoval v chovu dojnic už ekologickou cestou. Na 100 hektarech pěstuje široký sortiment obilnin. V posledních několika letech dokončil opravy nemovitosti a přibral si ekochov slepic i pěstování biozeleniny, biobrambor a biobylin.

Pan Podstavek začal hospodařit v roce 1993 v Šachově s jednou kravou a několika hektary půdy. Postupně své hospodářství rozšiřoval a zvětšoval. Od roku 2001 hospodaří v režimu bio a v roce 2003 se s rodinou přestěhoval na samotu Bozetice, kde až doposud hospodaří. Zrekonstruovali historické budovy statku, chlévy, pořídili techniku na obhospodařování polí, vybudovali mléčnici a místnost pro prodej ze dvora. Pan Podstavek dodržuje tradici svých předků a udržuje rovnováhu mezi rostlinou a živočišnou produkcí, aby byla zachována rovnováha. V současnosti se starají o 35 biodojnic, které se pasou na pastvinách a to, co je na tom všem krásné je, že každá kravka – jak říká pan Podstavek, má své jméno. Dále na svém hospodářství chovají slepičky pro biovajíčka a mají také malochov bioprasat. Na 100ha pěstují obiloviny, zelené krmivo, biozeleninu, biobrambory a biobylinky, které jsou součástí SONNENTOR čajových směsí.

Ondřej Podstavek: „Nepracuji v zemědělství kvůli penězům a dotacím. Dělám tu práci proto, že mne baví a k tomu vedu děti i vnoučata.”

Tradiční titul „Nejlepší ekologický zemědělec roku“ uděluje Nadační fond Bartákův hrnec. Putovní hrnec je naplněn symbolickými zlatáky v podobě desetikorun čerstvé ražby a je pojmenován podle Ing. Richarda J. Bartáka, CSc., nestora českého ekologického zemědělství a autora této akce. Hodnoceny jsou nabídka a kvalita služeb, objem a kvalita bioproduktů, ekologické vztahy hospodářství, přínos pro rozvoj ekologického zemědělství...

Bartákův hrnec je putovní součást titulu a předává se vždy poslední květnovou sobotu s finanční odměnou jako ocenění práce, úspěchů a vynikajících výsledků dosažených ekozemědělcem za uplynulý rok. Malá slavnost předání titulu a Bartákova hrnce se koná vždy v místě vybraného hospodářství. Pro návštěvníky je připravena odborná exkurze v hospodářství, tzv. „Den otevřených dveří“, ochutnávka ekologických produktů a další doprovodný program.
Nestor českého ekologického zemědělství každoročně cenu předává, symbolicky také „mění“ zlaťáky za biobuchty. Hospodyně mu vždy biobuchtami Hrnec ráda naplní.

Více:
http://www.sonnentor.cz/

Kontaktní informace

BUREAU VERITAS
CERTIFICATION CZ, s.r.o.

Divize AGRI
Olbrachtova 1, Praha 4, 140 02


+420 210 088 267 +420 605 295 601


info@bureauveritas.cz

 
 


Další kontakty

Napsat nám můžete i prostřednictvím kontaktního formuláře.

Kontaktní formulář